ČETVERORUKA VAS POZIVA NA 4. IZVEDBENU KONFERENCIJU
Anima dramaturgica:
ženski principi u oblikovanju izvedbe
12. i 13. rujna 2019.
u prostoru Akademije dramske umjetnosti, Trg Republike Hrvatske 5, 10000 Zagreb
O TEMI:
Ženski i feministički oblici, uporišta i perspektive izvedbe, odnosno djelovanja u doba hipertrofije patrijarhalne svijesti, i prostor ženskog
Polje zapadne umjetnosti oblikovano je muškim očištem, maskulinom logikom i patrijarhalnom paradigmom, “prirodnim” vrijednostima koje su žene u 20. stoljeću ozbiljno i izravno počele osporavati i dovoditi u pitanje. S razvojem feminiz(a)ma artikulirali su se različiti filozofski i teorijski koncepti kojima se napadao falocentrizam, dok su se istovremeno u praksi javljale različite strategije koje su podrivale i izazivale dominantne oblikovne principe. Ovo heterogeno polje borbe i pregovora u teoriji i praksi danas ispunjavaju često nepomirljive teorijske perspektive, u kojima ipak pronalazimo zajedničku ishodišnu točku. Iz ove pozicije krećemo u četvrtu Izvedbenu konferenciju kroz koju želimo istražiti drugačije načine progovaranja u različitim umjetničkim disciplinama, koji se svojim izrazom opiru postojećim, ustaljenim, dominantnim, a često i normativnim obrascima koje nerijetko preuzimamo, prihvaćamo i reproduciramo bez preispitivanja.
Četvrtom Izvedbenom konferencijom stoga zajednički želimo unutar suvremenog umjetničkog stvaranja pronaći, imenovati, analizirati i afirmirati subverzivne strategije pripovijedanja i reprezentacije, koje u otporu onim normativnima dolaze iz ženskog ugla.
Unutar dominantnog kazališnog diskursa, principa strukturiranja umjetničke ideje i načina komuniciranja te ideje sa suradnicima i publikom, postoje određene zakonitosti ili strukture formirane razvojem tradicije aristotelijanskog, patrijarhalnog mišljenja. Ipak, paralelno s dominantnim diskursom postoje načini oblikovanja koji uspostavljaju drugačije forme razumijevanja — oblikovanja koja se bave sporošću umjesto brzinom; koja su kružna, ciklička umjesto linearna i konačna; koje nas ne dovode do jednog i jednoznačnog kraja, već nas nekoliko puta dovedu do kraja i ponovno započnu ili možda nikada ne završe… U ovom trenutku — možda i u nedostatku prikladnijeg termina — takav pristup nazivamo ženskim načinom oblikovanja to jest oblikovanjem koje se koristi matrijarhalnom strukturom svijesti (Erich Neumann), iako vjerujemo da ga možemo nazvati i feminističkim strukturiranjem ili feminističkom dramaturgijom.
Započevši od pitanja kakva bi sve mogla biti, odnosno već jest, ta feministička dramaturgija, odlučile smo proširiti polje istraživanja na pitanje strukturiranja općenito — želimo prikupiti, imenovati i opisati kako postojeće tako i utopijske primjere takvog stvaranja novih kodova i načina oblikovanja. Zanimaju nas primjeri različitih (ne samo) umjetničkih praksi, poput plesa, filma, vizualnih umjetnosti, kolektivnih praksi stvaranja i djelovanja… s idejom da je iz njih moguće crpiti znanje i strategije za društveno djelovanje.
MOGUĆE PERSPEKTIVE:
- na koje se načine u umjetničkom/teorijskom izričaju strukturira, reprezentira i upisuje ženski glas
- ženska struktura — psihološko, sociološko i političko
- feministički odgovori u kontekstu dominantnih načina oblikovanja umjetničkih sadržaja
- amaterizam i profesionalizam / poznato, priznato vs nevidljivo, brzina i sigurnost uspjeha i statusa
- patrijarhalna uvjetovanost (izvedbe) teorijskog/znanstvenog rada: strukturiranje znanstvenog i istraživačkog teksta, oblikovanje teze, nedopuštanje govorenja u prvom licu; predavačko/konferencijsko pozicioniranje tijela u prostoru i njihovih odnosa, šutnje, neverbalnog onkraj verbalnog izraza, osjeta i osjećaja
- oblikovanje vremena i prostora izvedbe i bivanje u odnosu izvođača i publike
- moć/nemoć — izvedba moći/izvedba nemoći
- pristup organizaciji rada: hijerarhijske/horizontalne strukture; pregovori, pristajanja, prisile, uvažavanja
- meki otpori i izgradnja paralelnih svjetova
- tjelesnost kao strategija reprezentacije ženskog
- ženska seksualnost kao paradigma za mišljenje modela strukturiranja izraza
- genealogija ženskog stvaranja
- I MNOGE DRUGE PERSPEKTIVE koje su povezane s temom
PROGRAM I RASPORED KONFERENCIJE:
Ovogodišnja konferencija prijavnog je i pozivnog karaktera, i podijeljena je u dva dijela.
PRVI DIO
PRVI DAN, 12.9.2019., 17 DO 21H
- Radna grupa, kreativni procesi
Prvi dan Izvedbene konferencije započet ćemo susretom koji je namijenjen istraživači_ca_ma, umjetnic_i_ama, studenti_ca_ma i svima koji na svoj način propituju temu unutar vlastite izvedbene ili teorijske prakse. Cilj nam je otvoriti zajednička pitanja kroz prezentacije različitih istraživačkih interesa ili umjetničkih i/ili teorijskih praksi.
Izlaganja u trajanju od 10-15 minuta: prezentacija vlastitog viđenja teme, prezentacija projekata (može i kao poziv na buduće suradnje), poziv na diskusiju, izvedbe ideja, interpretacija teksta…
Forma izlaganja je slobodna, no vremenski ograničena. Pozivamo na slobodu u pristupu izlaganju, na izlaganje koncepata i ideja, izvedbe u raznim formama, dijaloške prezentacije… sve osim čitanja stručnog teksta (koji se može podijeliti prisutnima – ako postoji).
Materijali prikupljeni radom bit će prezentirani unutar drugog dijela konferencije.
DRUGI DIO
DRUGI DAN, 13.9.2019. 17 DO 21H
- Izvedbe, izvedbene prakse, diskusija, dijeljenje
Drugi dan izvedbene konferencije rezerviran je za pozvane priloge domaćih i stranih autora koji će sudionicima i publici, kroz situaciju dijeljenja kao izvedbenog čina, predstaviti svoj umjetnički, znanstveni, ili teorijski rad.
Nakon izvedbenog dijela ženskih i feminističkih praksi, okupit ćemo se na zajedničkom razgovoru.
PRIJAVE
Tko se može prijaviti?
Svi koje_i se bave ili bi se željele_i baviti, propitati, uspostaviti, zamisliti… oblikovanje umjetničkog sadržaja prema nenormativnim, ženskim/feminističkim načelima.
Kako se možete prijaviti?
- Kao sudionik konferencije uz sudjelovanje u radnoj grupi/kreativnim procesima:
- javite nam se s kratkim životopisom i motivacijom za sudjelovanje te kratkim opisom i obrazloženjem svog izlaganja
- Kao sudionik konferencije, slušatelj i sudionik diskusije, bez izlaganja:
- javite nam se sa kratkim životopisom i motivacijom za sudjelovanje
Svoje prijave šaljite na e-mail: cetveroruka@gmail.com, najkasnije do 25.8.2019.
PROGRAM IZVEDBENE KONFERENCIJE OBJAVIT ĆEMO POČETKOM RUJNA.
Informacije pratite na cetveroruka.hr ili na facebooku.
Programski i organizacijski odbor Izvedbene konferencije:
Ljubica Anđelković Džambić
Petra Belc
Marina Petković Liker
Sonja Pregrad
Č E T V E R O R U K A , UMJETNIČKA ORGANIZACIJA ZA OTVARANJE NOVIH POLJA KAZALIŠNE KOMUNIKACIJE, Klaićeva 72a, 10000 Zagreb, OIB: 78662188473, WEB: cetveroruka.hr, e-mail: cetveroruka@gmail.com, IBAN: HR4223600001102371440